torek, 30. december 2014

Movember juha iz zelenih paprik

Kremna juha iz zelenih paprik
Sem ter tja imamo za kosilo tudi kremno juho. Naj bo to špargljeva, bučkina ali ... Če nam je samo
juha za kosilo premalo, ponavadi spečemo še nekaj palačink za sladico.
Tokrat sem našel recept izrezan iz neke revije. Žal ne vem več katere. Naredil sem nek približek juhe po omenjenem receptu.

Paprike sem najprej očistil in narezal na male koščke. Nasekljal sem tudi čebulo in česen ter naribal sir. V posodo z oljem sem najprej popražil čebulo, malo kasneje dodal še česen. Ko je zadišalo se jima je pridružila še paprika ter ščepec kajenskega popra. Ko je paprika mehka, jo utopimo v vodi in mleku. Dodamo še nariban sir in razstavimo na prafaktorje s paličnim mešalnikom. Kuhamo še nekaj kratkih minutk in postrežemo s kruhovimi kockami ter kislo smetano.

Za top 4:

- 6 zelenih paprik
- 1 čebula
- 3 stroke česna
- 30 dag sira
- pol skodelice vode
- 1l mleka
- ščepec ali malo več kajenskega popra
- nekaj žlic kisle smetane
- na maslu popražene kruhove kocke

sobota, 15. november 2014

Hrenovke s koruznim pire krompirjem

Hrenovke s koruznim pire krompirjem
Sam nisem kakšen navdušen pristaš hrenovk in podobnih zadev ;-), vendar včasih pride dan, ko v hladilniku ni nič drugega ali pa se mi  nekoliko bolj mudi kot ponavadi. Tokrat sem hrenovkam in pire krompirju dodal tudi zrna sladke koruze, saj gredo našim "ta malim" še vedno v precejšnjo slast.
Najprej sem olupil zadostno količino krompirja in ga narezal na dovolj majhne kocke, da se hitreje skuha. Medtem ko se je krompir kuhal v osoljeni vodi, sem v ponvi na malo masla prepražil koruzna zrna, ki so pred tem ždela kuhana, zaprta v konzervi. Tudi tu sem na koncu dodal ščepec ali dva soli. Popražil sem jih toliko, da so zapeljivo porjavela. Ko sem končal s koruzo, sem jo pretresel v krožnik (iz katerega sem kasneje jedel) in v toti isti ponvi spekel hrenovke, ki sem jih prej razpolovil in zapeljivo narezljal. Medtem se je skuhal krompir, ki sem mu dodal kos masla in mleko, nakar sem ga temeljito pretlačil. Tako obdelanemu sem primešal že čakajočo koruzo. Da sem si olajšal slabo vest zaradi hrenovk, sem pripravil še zeleno solato, ki jo obožujem (in njeno krhkost).

Za 4 dobro misleče:
- primerna količina krompirja (koliko, najbrž že sami veste)
- konzerva koruze v zrnu 340g neto
- zavitek piščančjih hrenovk Jata (obvezno)
- sol
- maslo
- kot priloga (več je več) solata

Dober tek!

petek, 7. november 2014

Gamberi z rižem

Gamberi z rižem
Res sem malo za časom, saj sem tokrat za kosilo prvič uporabil repke kozic oz. gambere. Na splošno imam rad razne rižote, malo zaradi po pravilu dobrega okusa in malo bolj zaradi preproste in dokaj hitre priprave. Gamberi so radi v družbi raznih dodatkov, radi tudi plavajo v raznih juhicah (npr. v porovi juhi), tokrat pa sem jih končno uporabil v rižoti. Sama priprava je morda skregana z raznimi pravili kuhanja, ampak sam se na to ne oziram preveč. Torej...
V nekaj vročega olivnega olja sem pahnil na kockice nasekljano čebulo. Ko je posteklenela, sem dodal na kockice narezano malo bučko (za veliko pest je bilo robe). Za bučko je vskočila zmrznjena mešanica zelenjave Natureta (tudi ena velika pest) in potem še dve pesti tenko narezanega kitajskega zelja. Kot ponavadi (in tudi tokrat), sem dodal tudi dva ali še raje tri stroke drobno nasekljanega česna.
Ko je torej česen blazno zadišal, sem primešal še 3 dcl opranega basmati riža in še nekoliko popražil. Tu je prišlo na vrsto 3 dcl suhega belega vina, ki ga nisem popil, ampak z njim napil riž. Ko se je vse skupaj malo podušilo, sem dodal še 2 dcl vode. Ko je bodoče kosilo zavrelo, sem pridodal še gambere, ki so bili kupljeni kuhani in zmrznjeni, tako, da za njihovo pripravo ni potrebno veliko časa in jih lahko dodate tik pred koncem. Pred koncem prav tako dodamo še začimbe, s katerimi pa ni pametno pretiravati (žajbelj in rožmarin sta kar močna).

Za dva para:

- 1 čebula 
- 1 velika pest narezane bučke
- 2 pesti tanko narezanega kitajskega zelja
- 2 ali 3 stroke česna
- 3 dcl basmati riža
- 3 dcl suhega belega vina
- 2 dcl vode
- 500 g gamberov
- sol, bazilika, žajbelj, rožmarin

četrtek, 30. oktober 2014

Solata iz ječmenove kaše

Solata iz ječmenove kaše
Tokrat je na sporedu solata iz ječmenove kaše, ki v poletnih mesecih prija tudi kot samostojna jed, ki prihrani čas in energijo ob morebiti dolgotrajnem pripravljanju kosila. Le kak pravi "mačo" bi lahko imel s takim kosilom težave, saj tu ni ne duha ne sluha o mesu. Pa naj si na hitro popeče kak puranji ali piščančji file!
Za pripravo te okusne solate moramo ječmenovo kašo namočiti čez noč. Nato jo skuhamo in ohladimo. Papriko in paradižnik narežemo na kockice ter dodamo fižol in koruzo. Začinimo s soljo, kisom in oljem po okusu. Nekaj kock feta sira to solato še izboljša!
Dober tek (vsaj dve uri po jedi;-)

Za 4?

- 4 pesti ječmenove kaše (lahko jo zamenjamo tudi z ajdovo)
- 2 srednje velika paradižnika
- 1 velika rdeča paprika
- 1 mala konzerva rjavega fižola
- 1 mala konzerva koruze
- nekaj (več ali manj) kockic feta sira
- olivno olje, sol in kis

sreda, 29. oktober 2014

Dvojni tris

Tokrat za kosilo: Dvojni tris
Tole kosilo je približek ideje z zadnje strani embalaže mešanice treh žit Zlato polje. Sam zajčje meso redko uporabljam, bolj pogosto meso je piščančje. Da je nastal dvojni tris, sem poleg graha in korenja dodal še kolerabo in tako je nastalo malo drugačno kosilo, ki ob ščepcu (najmanj) ljubezni do uživalcev produkta ni nič slabše od ostalih "mojstrovin".
Najprej sem čebulo prepražil na oljčnem olju, dodal na rezine narezano piščančje meso, grah, naribano korenje in na kockice narezano kolerabo. Na vse to potresemo še mešanico žit in sesekljan česen. Ko riž postekleni zalijemo z vodo, ki naj je bo za skoraj dvojno količino žit.  Dodamo še začimbe in kuhamo dobrih 15 minut. Na postreženo naribamo parmezan ali drug trd sir. 
Dober tek!

Za 4:
- 1 polovica srednje velike čebule
- cca. 4 žlice oljčnega olja
- 1 manjša pišč. prsa (file)
- 2 stroka česna
- 100 g graha
- 100 g korenja
- 50 g kolerabe
- sol, poper, šetraj, timijan (obvezno Maestro, drugače lahko vse propade)
- parmezan

sreda, 8. oktober 2014

Zeleni brodetino

Zeleni brodetino
Zeleni brodetino je moja izpeljanka recepta za brodet, ki naj bi bil nedvomno italijanskega izvora. Brodeta sam nikoli nisem jedel in tudi ni nikakršnih obetov, da bi kdaj ga. Sam torej naredim tole zadevo, ki je domačim precej všeč.

Najprej popražim čebulo, ki ne sme porumeneti, nato dodam še česen in razno zelenjavo, ki je slučajno v hladilniku ali morebiti na vrtu (por, koruza v zrnju, korenje, paprika, zelena, ...). Dodam še peteršilj in paradižnik ali paradižnikovo mezgo. Dolijem vodo, malenkost kisa in približno 1 dcl vina. Ko vse dobro prevre, vložim še na koščke narezano ribo, za katero je zaželjeno, da je povsem brez kosti. Solim, popram, dodam ščepec rožmarina (z vrta) in lovorjev list. Kuham skoraj eno uro oz. vsaj pol ure (odvisno od lakote) in dolijem še preostalo vino. Včasih deset minut pred koncem dodam še pest riža, da je zadeva še gostejša (kar je seveda bolj odvisno od količine vode, ki jo dodamo).
Dober tek!


Za 4 neučakane:

- 800g ali več rib (jaz ponavadi uporabim file vitkega soma)
- 2 srednje veliki čebuli
- 2 ali 3 stroke česna
- razna nasekljana zelenjava po želji
- nekaj olupljenih paradižnikov ali mezga
- šopek peteršilja
- 2 dcl suhega vina
- 0,5 dcl jabolčnega kisa
- sol
- poper
- nekaj rožmarina
- 2 listka lovorjeva;-)
- po želji pest riža


ponedeljek, 5. maj 2014

Sladko - kisla svinjina

Tole idejo za kosilo sem delil s hčerjo, ki se je razvila v odlično kuharico, s super občutkom za mešanje različnih dodatkov med pripravljanjem glavnega obroka. Ker ji riž vedno ne diši najbolj in ima raje testenine, si je recept za tole zanimivo jed malce priredila in namesto riža dodala testenine. Jaz bi vseeno raje ostal pri rižu, zato sem tej ideji za kosilo pripel oznako "riž". Okusno je v vsakem primeru, če je le poleg vsaj kanček ljubezni;-)

Sladko-kisla svinjina
Polovico olja in česna damo v  vok ali ponev in dodamo meso. Ko se zmehča, v skledi premešamo juho, sladkor, kis, sojino omako in koruzno moko. Mesu dodamo še preostalo olje in česen ter korenje. Pražimo tri minute in dodamo še paprike in čebulo ter pustimo, da se družijo še 5 minut. Vmešamo omako in med mešanjem počakamo, da se zgosti in se peni. Pridamo še koščke ananasa in prelijemo preko riža na krožnikih. V tej fazi priprave, za čakanje ni več prostora!

 Za 4 pridne:

- cca 200 g riža
- 4 žlice oljčnega olja
- 2 stroka nasekljanega česna
- 350 g svinjskega mesa, narezanega na trakce
- 2,5 dcl juhe (jaz dam vodo in nekaj začimb po okusu)
- 6 žlic sladkorja
- 6 žlic vinskega kisa (jaz dam jabolčnega)
- 4 žličke koruzne moke
- 4 korenčki tanko narezani
- 1 žlica sojine omake
- 2 papriki (rdeča, zelena ali rumena)
- 3 mlajše čebule (čeprav pravijo - "stara koka dobra supa";-)
- 250 g ananasa v koščkih (iz pločevinke)

Dober tek!

sobota, 5. april 2014

Mlečna kaša

Mlečna prosena kaša
Za kosilo včasih, v želji po hitro doseženem končnem izdelku, skuham mlečno proseno kašo, ali preprosto "kašo". Ker imamo doma tri punce in ker je prosena kaša menda dobra za lase, imam zelo dober izgovor za kuhanje "kašastega kosila". Proso je (če kdo še ne ve) primerno tudi za ljudi s celiakijo, saj je to žito, ki ne vsebuje glutena.
Torej: kašo najprej temeljito operem in jo nežno (c'est moi) položim v lonec, v katerem je toliko vode, da jo prekrije. Raje nekaj več kot manj. Nežno jo kuham do vretja, nato dodajam mleko po potrebi, toliko, da se še z lahkoto meša. Pred ali po dodajanju mleka med kašo naribam olupljeno jabolko. Gostejša kot je kaša, bolj moramo paziti na jakost kuhanja, saj se rada "prime". Med kuhanjem operem pest rozin, ki jih nato dodam kaši. Solim, sladkam (o greh, vendar deloma sladkam s stevio, ker pa ta rahlo zagreni, dodam tudi nekaj rjavega sladkorja in vrečko vanilijevega sladkorja). Na koncu ali malo prej vmešam še žlico masla, saj zadnje raziskave kažejo, da holesterol dvigujejo hidrogenirane maščobe oz. transmaščobe, kar pa maslo menda ni;-). 
Jaz in naša najmlajša, v spomin na čase ko sva bila še pastirčka, kašo vedno jeva z leseno žlico;-)

Za 4 pastirje:

- 400 g prosene kaše
- 1l mleka ali malo več
- pest rozin
- jabolko
- sladkor (ali bolj zdravi naravni nadomestki) po želji in okusu
- 1 vrečka vanilijevega sladkorja (ali pa ne)
- sol po okusu
- žlica masla

Dober tek!

ponedeljek, 24. marec 2014

Rižota ob koromaču

Rižota ob koromaču
Če bi imel 4 kobuljice koromača, bi za kosilo verjetno naredil rižoto s koromačem. Glede na njegov menda izredno zdrav vpliv na zdravje in še kaj, bi bilo morda pametneje.
Ker sem imel le en gomolj, je imel koromač glavno vlogo ob stranskih igralcih kot je npr. por in korenje.
Torej: približno polovico masla sem stopil v posodi, v kateri je že bilo olivno olje. Dodal sem čebulo, por in koromač. Pražil sem vse to nekaj minut in zatem dodal še korenje in riž. Ob nenehnem mešanju sem ga nekoliko popražil in dodal 1 dcl belega vina. Ko se je vse trenutek podušilo, sem pridodal vodo, v kateri sem stopil kocko "bio" zelenjavne kocke, ker nisem imel jušne osnove (bolje kot samo vodo?).
Zaključil sem s preostalim maslom in parmezanom ter soljo in poprom.
V moji kuhi je ta jed nekaj novega, vendar so jo vsi ostali člani pohvalili (se morda bojijo, da bom prenehal s kuhanjem?);-)

Za kosilo 4-ih (več ali manj):

- kobuljica koromača
- 4 žlice masla
- 3 žlice oljčnega olja
- 1 "po Binetovo" narezana čebula
- 3 naribane korenčke
- 2 pora (odvisno od velikosti, jaz sem imel 10 micenih z domačega vrta)
- 4 dcl riža
- 6 dcl (pribl.) goveje juhe ali kaj podobnega;-)
- 1 dcl belega vina
- 4 žlice naribanega parmezana
- sol po okusu in nekaj sveže mletega popra (če ste moški, ne sprašujte žene - ga bo morda hotela preveč)

petek, 28. februar 2014

Ribja rižota

Danes bo za kosilo...
 Včasih je ideja za kosilo lahko najtežje, kar te čaka, ko prideš domov. Moja "ta boljša" ve to še bolje od mene, oz. ji to dosti bolj seže do srca kot meni. Zato sem si na lastno pest omislil nekaj kuharskih knjig iz katerih "vlečem" ideje, kar mi je dosti bolj priročno kot brskati po spletu. Ne mislim, da tam težko kaj najdem, le prerado me zanese na bolj tehnične stvari;-).
Torej: danes sem našel recept za ribjo rižoto, ki ga spričo nepravih sestavin nisem "prekopiral" v lonec, ampak je bilo potrebno nekaj improvizacije. S tem sicer tvegamo, da rezultat ne bo ravno v skladu z našimi željami, vendar če človek kuha z ljubeznijo do kasnejših uživalcev, ni možnosti, da bi nastalo kaj neužitnega!
Namesto brancina sem uporabil file panga (vitki som), ki na moje začudenje in zadovoljstvo vseh nas, ne "smrdi" kot riba. Njegov vonj me najbolj spominja na pečen jajčni beljak. Dal sem ga v posodo, zalil toliko, da je bil pokrit z vodo in začinil s poprom, strokoma česna in lovorjevim listom. Kuhal 10 minut, vodo odlil in prihranil za kasneje.
...ribja rižota!
Na oljčnem olju in žlici masla sem prepražil manjšo čebulo in por. Nato sem dodal odcejeno ribo in opran riž ter nekaj trenutkov kasneje zalil s prej kuhano ribjo juho, ki jo ves čas dodajamo po potrebi. Preden je riž kuhan, prilijemo še cca. 1 dcl suhega belega vina. Primešamo še žlico masla in potresemo s parmezanom. Logično je, da nekje proti koncu tudi solimo:-)




Za lačne 4:

- file panga 800 g (lahko tudi manj)
- do 10 zrnc črnega popra (jaz sem dodal kar mletega)
- strok ali dva česna
- lovorjev list
- čebula
- por
- 2 žlici masla
- oljčno olje
- 3.5 dcl riža
- cca. 100 g parmezana (zame velja - več ga je, bolje je)

Dober tek!


Špageti bolokineze

Špageti bolokineze seveda niso plod dolgotrajnega napenjanja malih sivih celic. Sem se pač malo naveličal klasičnih špagetov (ali makaronov) z mletim mesom. In sem pogledal v hladilnik ter tam našel ostanke večjega kitajskega zelja. Po praženju čebule in kasneje še česna, dodanega mletega mesa (500g), naribanega korenja, paradižnikove mezge, paprike v prahu in nekaj ketchup-a, sem dodal še vsaj dve pesti na tanko narezanega kitajskega zelja. Še kanček sojine ali teriaki omake in to je to. Kosilo je bilo tako vsaj malo drugačno kot ponavadi. Kitajsko zelje pa kajpada ni pravilo, saj ga lahko nadomestimo s katero koli zelenjavo (npr. paprika, bučke, ...) ali kombinacijo le teh.

Za 4 lačne:
- oljčno olje
- večja čebula
- strok ali dva česna
- 500 g mletega mešanega mesa
- žlica paprike v prahu
- žlica paradižnikove mezge
- pol glavice kitajskega zelja (več ali manj)
- žlica sojine ali teriaki omake
- 500 g špagetov ali makaronov
- za po vrhu nekaj naribanega parmezana
- da je bolj zdravo......še velika skleda zelene solate

Dober tek!